SZC logo

Kecskeméti Szakképzési Centrum

OM kód: 203041/015 | 6060 Tiszakécske Kossuth Lajos utca 65.

Intézmény logo

Kecskeméti SZC Tiszakécskei Kiss Bálint Szakképző Iskola

HírekKözérdekű adatokCLASSROOMKRÉTA
Széchenyi 2020

Képzési program

KÉPZÉSI PROGRAM

 

Bevezetés

 

Intézményünk működését az elkövetkező években a 2020/2021-es tanévtől kezdődően az alábbi törvényi rendelkezések szabályozzák:

  • A szakképzésről szóló évi LXXX. törvény
  • A szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020. (II. ) Kormányrendelet
  • A Kormány 319/2020. (VII. ) Kormányrendelete a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020. (II. 7.) Kormányrendelet módosításáról
  • A „SZAKKÉPZÉS 0 – A szakképzés és felnőttképzés megújításának középtávú szakmapolitikai stratégiája, a szakképzési rendszer válasza a negyedik ipari forradalom kihívásaira” című stratégia elfogadásáról és végrehajtása érdekében szükséges intézkedésekről szóló 1168/2019. (III. 28.) kormányhatározat

Iskolánk alapfeladata az új szakképzési törvény értelmében a szakképző iskolai szakmai oktatás, felölelve a többi tanulóval együtt nevelhető, oktatható sajátos nevelési igényű tanulók (Szkt. 7.§ 5.) iskolai nevelését-oktatását is (maximum 30%-ig).

Intézményünkben az új, szakképző iskolai szakmai oktatás mellett – kifutó jelleggel – folytatódik a 2016. szeptember 1-jével bevezetett, hároméves szakközépiskolai képzés is. Ez továbbra is a korábbi képzési programon alapul, amelyet az alábbi rendeletek szabályoznak:

  • a szakképzési kerettantervekről szóló 14/2013 (IV.05) NGM rendelet a szakiskolai – 2016 szeptemberétől szakközépiskolai – valamint a szakközépiskolai (2016 szeptemberétől szakgimnáziumi) képzésekhez;
  • a szakképzési kerettantervekről szóló 30/2016. (VIII. ) NGM rendeletet a 2016. szeptember 1-től induló szakgimnáziumi és szakközépiskolai képzésekhez.

 

Az iskolai szakmai nevelés céljai

 

  • a tanulók akarati tulajdonságainak fejlesztése, a szakmai önállóság kialakítása
  • a „szakemberkép”    kompetenciáinak    kialakítása (munkafegyelem,        megbízhatóság, felelősségtudat, önállóság, kreativitás, nyitottság, fogékonyság, önképzés igénye)
  • az önismeret fejlesztése
  • a kommunikációs készségek kialakítása
  • a közösségi magatartási normák, a mindennapi érintkezéssel kapcsolatos értékek - kulturált viselkedési normák, tolerancia, empátia - kialakítása, fejlesztése
  • a problémamegoldó gondolkodás képességének fejlesztése

 

A szakmai vizsgák lebonyolításához a szakmai és vizsgakövetelményekben leírtakat kell alkalmazni.

A második és további szakképesítés megszerzésének lehetőségét az iskola a jogszabályban meghatározott feltételekkel biztosítja.

 

A szakképző iskolai szakmai oktatás (2020. szeptember 1-jétől)

 

Az ágazati alapoktatás megszervezése

 

Az új struktúra alapelve szerint az iskolarendszer feladata, hogy széles ágazati szakmai alaptudást és a foglalkoztatók által elvárt kompetenciákat adjon. Ezzel az ágazati alaptudással lehet a duális gyakorlati képzésben hatékonyan elsajátítani a speciális szakmai ismereteket. Az iskolából kikerülő szakemberek ezzel a biztos szakmai alaptudással és a tanulás képességével lesznek képesek a felnőttképzés és a vállalati továbbképzés rendszerében megújítani a tudásukat szakmai karrierjük során.

Intézményünk az új szakképzési struktúrában három évfolyamos szakképző iskolaként működik.

Az első évfolyamon ágazati ismereteket adó képzés, az azt követő két évben pedig duális képzés folyik, elsősorban munkaszerződés keretén belül. A harmadik év végén a tanulók szakképzettséget szerezhetnek. A három évfolyam elvégzése után a másik iskolában tovább tanulóknak megfelelő iskolatípus választásával lehetőségük van az érettségi vagy akár a technikusi képzettség megszerzésére is.

Mivel a szakképző iskolában ágazati alapképzés folyik a képzés első szakaszában, a 9. évfolyam végén van átjárhatóság a két iskolatípus között különbözeti vizsga nélkül. Az ágazati alapképzés ágazati alapvizsgával zárul. Az ágazati alapvizsga alkalmas egyszerű munkakörök betöltésére.

 

A duális képzőkkel, vállalatokkal való együttműködésfolyamata, módszerei, eszközei

 

A duális képzésben tanulók gyakorlati oktatása külső gyakorló helyen, gazdálkodó szervezeteknél zajlik. A gazdálkodó szervezet a gyakorlati képzés során közvetlenebbül és eredményesebben tudja közvetíteni a munka világának elvárásait. A gazdálkodó szervezetnél folyó képzés esetén munkaszerződést kötnek tanulóinkkal. Folyamatosan bővítjük azoknak a vállalkozásoknak a körét, akikkel együttműködünk a gyakorlati képzési tevékenységben.

Az iskolával partneri kapcsolatban álló gyakorlati képzőhelyeken tanulóink a duális szakképzés keretében naprakész ismereteket sajátítanak el szakmai oktatóiktól. A duális képzésben a szakoktatón keresztül szerzi a legtöbb gyakorlati ismeretet a tanuló. A vállalkozásoknak ezért jól ki kell választaniuk, hogy ki mellé kerül a tanuló, az hogyan, milyen módszerrel, személyes példamutatással tudja-e motiválni. A gazdasági kamarák a gyakorlati oktatók számára pedagógiai képzéseket tartanak, ahol az alábbiakat is tudatosítják:

 

  • Fontos, hogy a gyakorlati oktató rendszeres kapcsolatban legyen a diákok osztályfőnökeivel, sőt, közös esetmegbeszéléseket is tartsanak. A havi hiányzási statisztika leadásán túl, gyakoribbá kell tenni a visszajelzéseket. Csak az egymással kommunikáló nevelő-oktató páros lehet eredményes a hiányzások, az esetleges problémák megoldásában.
  • A szakoktató értékelje az eredményt, adjon visszajelzést, ezáltal növelheti a tanulók felelősségtudatát.
  • Alkalmazzuk a „mindenki mindenről tud” módszert, így a diák érzi a figyelmet maga körül, amelynek visszatartó ereje

 

  • A szakoktatók kísérjék figyelemmel az oktatott tanulóik iskolai életét

A duális szakképzésben a legfontosabb az iskola és a gyakorlati képzőhely közötti rendszeres kapcsolattartás, az információ- és tapasztalatcsere, valamint az együttműködés.

A kulcsszó a sokat emlegetett partnerség, vagyis olyan kapcsolat kialakítása, amelynek keretében:

  • a vállalkozás tananyag-igényeit is figyelembe veszik az elméleti oktatásban;
  • a tanulók kiválasztása az iskola segítségével történik;
  • az iskolai tanárokat is megismertetik a vállalkozásnál folyó képzéssel.

Legyen a vállalkozásnál rendszeres vendég az osztályfőnök vagy a szakmai elméleti tanár, az iskolában pedig a szakoktató, aki tanulói iskolai rendezvényein is részt vehet!

A duális szakképzés teljes körű megvalósítása érdekében szoros együttműködést alakítunk ki minden érintett gazdasági szereplővel, más szakképző intézményekkel, szakmai szervezetekkel, a területi kamarákkal, a duális képzésben résztvevő gyakorlati képzőhelyekkel, a munkaerő-piaci partnerekkel, a szakképzési irányító szervezettel.

 

A gyakorlati képzés előkészítésére, szervezésére és lebonyolítására vonatkozó szabályok

 

A gyakorlati képzés a szakképesítés megszerzéséhez szükséges, meghatározott munkaterületen, munkakörben lebonyolított gyakorlat, amelynek tartalmát és időtartamát az adott szakképesítés képzési és kimeneti követelménye (a továbbiakban: KKK), valamint a szakképzési programtanterve tartalmazza. A gyakorlati képzés fő alapelve a munkatevékenységbe ágyazott szakmatanulás.

 

A hároméves képzés során a tanulók a 9. évfolyamon csak iskolai tanműhelyben folytathatnak gyakorlatot, a 10–11. évfolyamon zajló duális képzésben viszont már külső képzőhelyen, munkaszerződéssel vehetnek részt gyakorlati képzésben. A 9. évfolyam végén a tanulóknak ágazati alapvizsgát kell tenniük, és majd csak annak teljesítésével vállnak jogosulttá munkaszerződés megkötésére gazdálkodó szervezettel, ahol meg kezdhetik külső gyakorlati helyen folytatott szakmai gyakorlatukat.

Azok a gyakorlati képzőhelyek fogadhatnak tanulót, amelyek szerepelnek a kereskedelmi és iparkamara vagy az agrárkamara vonatkozó listáján. A gyakorlati képzésbe újonnan belépő gazdálkodó szervezet esetében (pl. ha a tanuló talál gyakorlati képzőhelyet, vagy egy vállalat jelentkezik erre a feladatra) a kamara egy úgynevezett bevezető ellenőrzés keretében meggyőződik arról, hogy a vállalat/szervezet rendelkezik-e a gyakorlati képzés eredményes megvalósításához szükséges, jogszabályban előírt személyi és tárgyi feltételekkel.

A gyakorlati képzés során a gazdálkodó szervezetek a KKK és a kerettanterv alapján összeállított foglalkozási naplót vezetnek. A foglalkoztatott tanulók szakmai gyakorlati értékelése érdemjeggyel történik, naponta vagy hetente, illetve havonta. Szöveges értékelést nem kapnak a tanulók, de a gyakorlati oktató szóban minden esetben ad visszajelzést az elkészült termékre vagy az elvégzett munkafolyamatra vonatkozóan.

 

Az ágazati alapvizsga alapelvei, szabályai

 

A szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet 91. §-a szerint:

„(1) Az ágazati alapvizsga állami vizsga, amely a tanulónak, illetve a képzésben részt vevő személynek az adott ágazatban történő munkavégzéshez szükséges szakmai alaptudását és kompetenciáit országosan egységes eljárás keretében méri. A tanuló, illetve a képzésben részt

 

vevő személy az ágazati alapoktatás elvégzését követően tehet ágazati alapvizsgát. (2) Az ágazati alapvizsga az adott ágazatba tartozó valamennyi szakma tekintetében azonos szakmai tartalmát a képzési és kimeneti követelmények határozzák meg.

(2) Az ágazati alapvizsga az adott ágazatba tartozó valamennyi szakma tekintetében azonos szakmai tartalmát a képzési és kimeneti követelmények határozzák meg. (3) A szakképző intézmény által szervezett ágazati alapvizsgát a szakképző intézmény oktatóiból és az elnökből álló vizsgabizottság előtt kell letenni. A vizsgabizottság elnökét a szakképző intézmény székhelye szerint illetékes területi gazdasági kamara delegálja. A vizsgabizottság elnöke a Kormány rendeletében meghatározott díjazásra jogosult. (4) Az ágazati alapvizsga teljesítését az év végén adott bizonyítványba kell bejegyezni. Az ágazati alapvizsga bizonyítványba bejegyzett teljesítése a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott munkakör betöltésére való alkalmasságot igazol.”

 

Az alapvizsga előkészítésének, megszervezésének, lebonyolításának szabályai

 

Az ágazati alapvizsgára bocsátás feltétele: valamennyi előírt képzési évfolyam eredményes teljesítése.

Az alapvizsga írásbeli és gyakorlati vizsgából áll.

Írásbeli vizsga

Az írásbeli feladatlap a KKK és a programtanterv által előírt feladattípusokból és témakörökből áll. A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam, a vizsgatevékenység aránya a teljes ágazati alapvizsgán belül, a vizsgatevékenység értékelésének szempontjai szintén szigorúan meghatározottak. Az egyes kérdésekre és feladatokra adható pontszámokat javítási- értékelési útmutató tartalmazza. Az értékelés százalékos formában történik. A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a tanuló a megszerezhető összes pontszám meghatározott %-át elérte.

Gyakorlati vizsga

A gyakorlati vizsga több, meghatározott részből és feladatból áll. A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam, a vizsgatevékenység aránya a teljes ágazati alapvizsgán belül, a vizsgatevékenység értékelésének szempontjai szintén szigorúan meghatározottak. A vizsgafeladat értékelése a vizsgaszervező által készített részletes értékelési útmutató, az egyes részekre és feladatokra adható pontszámok alapján, százalékos formában történik. A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a tanuló a megszerezhető összes pontszám meghatározott %-át elérte.

 

Az ágazati alapvizsga sikereségének kritériumai

 

Az ágazati alapvizsga sikereségének és értékelésének szabályait az adott szakmához (ágazathoz) kiadott Képzési és Kimeneti Követelmények és az intézmény Ágazati Alapvizsga Vizsgaszabályzata tartalmazza.

 

A képzési program célja: a tanítási-tanulási folyamat értelme, iránya, törekvései

 

A szakképző intézmény a KKK és a programtantervek alapján saját maga – a képzési program tekintetében egyeztetve a duális képzőhellyel – készíti el szakmai programját. Fontos hangsúlyozni, hogy az új szakképzési rendszer eredményes működtetésében rendkívül jelentős a szakképző iskola és a duális képzőhely szoros és tényleges együttműködése.

 

Egy képesítés tanulási eredményeinek meghatározásakor a munkaerő-piaci igényeken alapuló képzési célból kell kiindulni. A képzési cél lehet valamilyen átfogó értelmezése az elérni kívánt eredménynek, viszont egyértelműnek és iránymutatónak kell lennie, és a képzési célból levezethetőnek kell lennie a képzési követelményeknek.

A képzési cél meghatározását követi a képzés követelményeinek tanulási eredmény alapú kidolgozása, majd a tanítási folyamat (tartalom, stratégia, módszer, eszköz, időtartam stb.) és az értékelési kritériumok és módszerek meghatározása.

 

 

Tanulási eredmény alapú képzési program: projektalapú képzés szervezése hagyományos tantárgyi keretek között

 

Projektmódszer alkalmazása iskolánkban

 

A projektek keretében a tanulók egy-egy komplex feladat megoldásán dolgoznak, amelynek eredménye egy valóságos produktum. A feladat megoldása során a tanuló maga törekszik az egyes részproblémák megoldásához szükséges tudás megszerzésére, s ez motiválja is őt egyben. Nagy előnye, hogy az ismeretek valósággal telnek meg, s nem maradnak pusztán elméletek. A tanulók a produktum közben sajátítják el tudásukat és technikáikat.

A hagyományos tantárgyi keretek között történő projektek általi oktatás megszervezése átgondolt szervezési feladat. A hatékony szervezéshez szükséges a diákok és az oktatók órarendjének külön történő kezelése, valamint el kell dönteni, hogy az oktatási projektek milyen idősávban valósulhatnak meg. A három lehetséges oktatás-szervezési modell – a napi projektsáv kialakítása, a projektnapok vagy a projekthetek kijelölése – közül mi az utóbbit, a projekthetek kijelölését választottuk. Ebben a változatban az intézmény az éves projektmunkát néhány hétbe sűríti. Az iskolában és a képzőhelyeken oktatók közösen dolgozzák ki a projektfeladatokat, amelyeket a tanulókkal projekthét keretében valósítanak meg. A projektmunkában több oktató segíti a projektre szerveződő tanulói csoportokat. A fennmaradó hetekben a tantárgyi struktúrában oktatható (főleg köznevelési) tárgyak oktatása történik meg.

Ezt a módszert alkalmazzuk, mivel az intézményünkben oktatott szakmák esetében szükséges a hosszabb egybefüggő időszak a feladatok végrehajtására, és a munka tárgya nem tárolható el, illetve a projekt több szakma és/vagy évfolyam együttműködését igényli egy nagyobb, összetett feladat végrehajtásánál.

 

A szakképző iskolai szakmai oktatás szakképesítései

 

Szakképző iskolai szakmai oktatás nappali munkarendben 2020. szeptember 1-től felmenő rendszerben
ÁgazatSzakképesítés (szakma)Azonosító számaMunkarendÉvfolyam

 

10.

Gépészet

 

Épület- és szerkezetlakatos

 

4 0732 10 03

nappali

 

 

esti

9–10–11.

szakmai évf.

 

11-12

szakmai évf.

10.

Gépészet

Gépi és CNC forgácsoló4 0715 10 07nappali

9–10–11.

szakmai évf.

10.

Gépészet

Hegesztő4 0715 10 08nappali

9–10–11.

szakmai évf.

17.

Mezőgazdaság és erdészet

Mezőgazdasági gépész4 0810 17 07

 

nappali

9–10–11.

szakmai évf.

23.

Turizmus- vendéglátás

Pincér – vendégtéri szakember4 1013 23 04

 

nappali

9–10–11.

szakmai évf.

13.

Kereskedelem

Kereskedelmi értékesítő4 0416 13 02nappali

9–10–11.

szakmai évf.

 

A szakképző iskolai szakmai oktatás szakképesítéseinek óratervei

 

 

Épület- és szerkezetlakatos

A szakképesítés alapadatai

 

MegnevezésA szakmai alapadatai
Az ágazat megnevezéseGépészet ágazat
A szakma azonosító száma4 0732 10 03
A szakma szakmairányainincs szakmairány
A szakma Európai Képesítési Keretrendszer szerinti szintje4
A szakma Magyar Képesítési Keretrendszer szerinti szintje4
Ágazati alapoktatás megnevezéseGépészet ágazati alapoktatás
Kapcsolódó részszakmák megnevezése-
Egybefüggő szakmai gyakorlat időtartamaSzakképző iskolai oktatásban: 140 óra

 

A szakma keretében ellátható legjellemzőbb tevékenység, valamint a munkaterület leírása

Fémes anyagból, főként acélból készült lemezek, idomok, csövek, vázak és tartószerkezetek előkészítését, szerelését, hegesztését és ellenőrzését végzi. Épületek és más építmények szerkezeti fémvázainak összeszerelését, felállítását és szétszerelését végzi vázlatrajzok, műszaki rajzok és műszaki leírás alapján.

Fémlemezek vágás és átalakítás céljára történő előkészítését végzi.

Különböző gépészeti kötési eljárással (hegesztés, forrasztás, ragasztás, csavarozás, szegecselés stb.) épületek és más építmények (kapuk, ajtók és ablakok, korlátok, kazánok) alkatrészeinek elkészítését, szerkezeti fémvázainak felállítását, összeszerelését, szétszerelését, karbantartását és javítását végzi.

Acélszerkezeti munkáknál hegesztési műveleteket végez.

A termék minőségének és szerelésének ellenőrzését végzi a műszaki leírás szerint. Munkája során sokféle kéziszerszámmal és elektromos szerszámmal dolgozik.

Többnyire egyéni jellegű munkát végez műhelyben vagy részben, esetleg állandóan szabadban.

A munkavégzés közepesen nehéz fizikai igénybevétellel jár.

 

A szakképzésbe történő belépés feltételei

 

MegnevezésA belépés feltétele
Iskolai előképzettségalapfokú iskolai végzettség

Alkalmassági követelmények:

·        Foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálat

·        Pályaalkalmassági vizsgálat

 

szükséges szükséges

Az ágazati alapoktatás szakmai követelményeinek leírása

Egyszerű alkatrészekről készült műszaki rajzokat olvas. A rajzok alapján kiválasztja a gyártáshoz szükséges eszközöket, szerszámokat, gépeket. Gyártási, szerelési sorrendtervet készít. Ezek alapján kézi megmunkálással, vagy kisgépekkel egyszerű, fémből készült alkatrészeket gyárt. Az elkészült alkatrészek méreteit mérőeszközökkel ellenőrzi, és a mérést szakszerűen dokumentálja.

Műszaki dokumentáció alapján egyszerűbb csavarkötéseket, szegecskötéseket és lágyforrasztással

 

készült kötéseket létesít. Villamos kapcsolási rajz alapján egyszerű villamos áramköröket állít össze, és azokon elvégzi a feszültség, az áramerősség és az ellen- állás mérését. Az elvégzett méréseket dokumentálja. Ismeri és használja a hiba- és túláramvédelmi eszközöket.

Mechanikus és villamos elemekből álló alkatrészcsoportot szerel össze.

 

 

 

Évfolyam

 

 

9.

évfolya m

 

 

 

Elméle t

 

 

 

Gyakorl at

 

 

10.

évfolya m

 

 

 

Elméle t

 

 

 

Gyakorl at

 

 

11.

évfolya m

 

 

 

Elméle t

 

 

 

Gyakorl at

A

képzés összes óraszám a

 

 

1.

évfolya m

 

 

2.

évfolya m

A

képzés összes óraszám a

Évfolyam összes óraszáma576  732  697  200510089962004
Munkavállalói ismeretekMunkavállalói ismeretek18  0  0  1818018
Álláskeresés5        55 5

Munkajogi

alapismeretek

5        55 5

Munkaviszony

létesítése

5        55 5
Munkanélküliség3        33 3
Munkavállalói idegen nyelvMunkavállalói idegen nyelv0  0  62  6206262

Az álláskeresés lépései,

álláshirdetések

      

 

11

  

 

11

 

 

11

 

11

Önéletrajz és

motivációs levél

      20  20 2020

„Small talk” –

általános társalgás

      11  11 1111
Állásinterjú      20  20 2020
Műszaki alapozásVillamos alapismeretek2882,55,50  0  2882880288
Villamos áramkör90        9036 36

Villamos áramkör

ábrázolása

18        1836 36
Villamos áramkör kialakítása36        3672 72

Villamos

biztonságtechnika

36        3636 36
Villamos áramkörök mérése, dokumentá- lása

 

108

        

 

108

 

108

 

 

108

Gépészeti alapismeretek27025,50  0  2702700270

Munkabiztonság, tűz- és

környezetvéde- lem

 

18

        

 

18

 

18

 

 

18

Műszaki rajz alapjai72        7272 72
Anyag- és gyártásismeret18        1818 18

Fémipari

alapmegmunkálások

72        7272 72
Projektmunka90        9090 90

Tanulási terület

összóraszáma

558  0  0  5585580558
Szakmai alapismeretekMűszaki dokumentáció0  108  0  1081080108

Technológiai

dokumentációk

   3     33 3
Rajztechnikai alapszabványok, előírások, megoldások   

 

40

     

 

40

 

40

 

 

40

Jelképes

ábrázolások

   10     1010 10
Építészrajzok   25     2525 25

A rajzkészítés

gyakorlata

   30     3030 30

Gépészeti

alapmérések

0  72  0  7272072

 

 Alapfogalmak   3     33 3

Mérési

dokumentumok

   2     22 2
A mérés eszközei   4     44 4
Mérési hibák   1     11 1

Hosszméretek

mérése, ellenőrzése

   36     3636 36

Szögek mérése és

ellenőrzése

   10     1010 10

Alak- és

helyzetpontosság mérése, elle- nőrzése

   

 

16

     

 

16

 

16

 

 

16

Anyagismeret, anyagvizsgálat0  72  0  7272072
Alapanyagok csoportosítása és tulajdon- ságai   

 

2

     

 

2

 

2

 

 

2

Anyagszerkezettani

alapismeretek

   4     44 4

A mikroszerkezet és a tulajdonságok

kap- csolata

   

 

2

     

 

2

 

2

 

 

2

Fontosabb fémek és

ötvözetei

   14     1414 14
Szinterelt szerkezeti anyagok   3     33 3
Műanyagok   5     55 5
Segédanyagok   4     44 4
Hőkezelő eljárások   13     1313 13
Anyagvizsgálat   25     2525 25
Tanulási terület összóraszáma0  252  0  2522520252
Gépészeti kötési feladatokHegesztés0  264  108  3720372372

A hegesztés

alapfogalmai

   48     48 4848

Hegesztési

feladatok

   216  108  324 324324
Forrasztás0  18  0  1818018
A forrasztás alapfogalmai   4     44 4

Forrasztási

feladatok

   14     1414 14
Ragasztás0  18  0  1818018

A ragasztás

alapfogalmai

   4     44 4
Ragasztási feladatok   14     1414 14
Szegecselés0  36  0  3636036

A szegecselés

alapfogalmai

   4     44 4
Szegecselési feladatok   32     3232 32
Csavarozás0  36  0  3636036

A csavarozás

alapfogalmai

   4     44 4

Csavarozási

feladatok

   32     3232 32
Felületvédelem0  36  31  6706666
A felületvédelem alapfogalmai   4     4 44

Felületvédelmi

feladatok

   32  31  63 6262
Tanulási terület összóraszáma0  408  139  547108438546
Biztonságt

Gépészeti munkabiztonság és környe-

zetvédelem

 

0

  

 

18

  

 

0

  

 

18

 

18

 

0

 

18

 

 Munkavédelem   4     44 4
Elsősegélynyújtás   6     66 6
Tűzvédelem   4     44 4
Környezetvédelem   4     44 4
Magasban végzett szerelések0  54  0  5454054

A magasban végzett munka biztonság-

technikája

   

 

8

     

 

8

 

8

 

 

8

Magasban végzett szerelési folyamatok   46     4646 46

Tanulási terület

összóraszáma

0  72  0  7272072
Épületlakatos feladatokÉpületlakatos szerkezetek0  0  62  6206262

Épületlakatos

szerkezetek

      36  36 3636
Munkatervezési feladatok      13  13 1313

Munkaszervezési

feladatok

      13  13 1313
Épületlakatos szerkezetek gyártása, beépítése, szerelése, karbantartása, javítása

 

 

0

  

 

 

0

  

 

 

186

  

 

 

186

 

 

0

 

 

186

 

 

186

Épületlakatos szerkezetek

gyártása, beépí- tése, szerelése

      

 

162

  

 

162

 

 

162

 

162

Karbantartás, javítás      24  24 2424

Tanulási terület

összóraszáma

0  0  248  2480248248
Szerkezetlakatos feladatokSzerkezetlakatos munkák0  0  248  2480248248

Szerkezetlakatos

alapismeretek

      72  72 7272

Csarnok

szerkezetlakatos és vázlakatos munkák

      

 

144

  

 

144

 

 

144

 

144

Tartószerkezeti

munkák

      32  32 3232

Tanulási terület

összóraszáma

0  0  248  2480248248

Egybefüggő szakmai

gyakorlat:

0  140      140  
Elméleti óraszám óra/hét 4,5  0  0     

Gyakorlati óraszám

óra/hét

  11  0  0    
Elmélet éves óraszám 162  0  0     
Gyakorlat éves óraszám  396  0  0    
Összes éves óraszám 

 

558

 

 

0

 

 

0

    

 

Gépi és CNC forgácsoló

A szakképesítés alapadatai

 

MegnevezésA szakmai alapadatai
Az ágazat megnevezéseGépészet ágazat
A szakma azonosító száma4 0715 10 07
A szakma szakmairányainincs szakmairány
A szakma Európai Képesítési Keretrendszer szerinti szintje4
A szakma Magyar Képesítési Keretrendszer szerinti szintje4
Ágazati alapoktatás megnevezéseGépészet ágazati alapoktatás
Kapcsolódó részszakmák megnevezése-
Egybefüggő szakmai gyakorlat időtartamaSzakképző iskolai oktatásban: 140 óra

 

A szakma keretében ellátható legjellemzőbb tevékenység, valamint a munkaterület leírása

 

Műszaki rajz alapján, adott technológiai paraméterek és műveleti utasítás szerint megtervezi a gyártás folyamatát. A művelettervezés során használja a szükséges műszaki táblázatokat.

Az adott hagyományos szerszámgépen befogja az előgyártmányt, rögzíti a szerszámokat és beállítja a forgácsolási paramétereket, majd legyártja a munkadarabot. CNC megmunkálógépeken, gyártósorokon szakszerűen használja a munkadarab befogó- és továbbító eszközöket. Egyszerűbb alkatrészek gyártására CNC szerszámgépen, vagy szimulációs programmal programot ír és tesztel. CNC vezérlésű gépet kezel, felszerszámoz és azt követően alkatrészt gyárt. Hiba esetén korrekciózásokat hajt végre. Méreteket ellenőriz, azt mérési jegyzőkönyvben dokumentálja.

Munkája során mindvégig betartja a munka-, baleset-, tűz- és környezetvédelmi előírásokat.

 

A szakképzésbe történő belépés feltételei

 

MegnevezésA belépés feltétele
Iskolai előképzettségalapfokú iskolai végzettség

Alkalmassági követelmények:

·        Foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálat

·        Pályaalkalmassági vizsgálat

 

szükséges szükséges

 

 

Az ágazati alapoktatás szakmai követelményeinek leírása

Egyszerű alkatrészekről készült műszaki rajzokat olvas. A rajzok alapján kiválasztja a gyártáshoz szükséges eszközöket, szerszámokat, gépeket. Gyártási, szerelési sorrendtervet készít. Ezek alapján kézi megmunkálással, vagy kisgépekkel egyszerű, fémből készült alkatrészeket gyárt. Az elkészült alkatrészek méreteit mérőeszközökkel ellenőrzi, és a mérést szakszerűen dokumentálja.

Műszaki dokumentáció alapján egyszerűbb csavarkötéseket, szegecskötéseket és lágyforrasztással készült kötéseket létesít. Villamos kapcsolási rajz alapján egyszerű villamos áramköröket állít össze, és azokon elvégzi a feszültség, az áramerősség és az ellenállás mérését. Az elvégzett méréseket dokumentálja. Ismeri és használja a hiba- és túláramvédelmi eszközöket.

Mechanikus és villamos elemekből álló alkatrészcsoportot szerel össze.

 

 

 

 

 

Évfolyam

 

 

9.

évfolya m

 

 

 

Elmél et

 

 

 

Gyakor lat

 

 

10.

évfolya m

 

 

 

Elmél et

 

 

 

Gyakor lat

 

 

11.

évfolya m

 

 

 

Elmél et

 

 

 

Gyakor lat

A

képzés összes óraszá ma

 

 

1.

évfolya m

 

 

2.

évfolya m

A

képzés összes óraszá ma

É

vfolyam összes óraszáma

576  720  701  199710988991997

 

Munkavállalói ismeretek

Munkavállalói ismeretek18  0  0  1801818
Álláskeresés5        5 55
Munkajogi alapismeretek5        5 55
Munkaviszony létesítése5        5 55
Munkanélküliség3        3 33

 

Munkavállalói idegen nyelv

Munkavállalói idegen nyelv0  0  62  6206262
Az álláskeresés lépései, álláshirdetések      11  11 1111
Önéletrajz és motivációs levél      20  20 2020
„Small talk” – általános társalgás      11  11 1111
Állásinterjú      20  20 2020

 

Műszaki alapozás

Villamos alapismeretek2882,55,50  0  2882880288
Villamos áramkör90        9036 36
Villamos áramkör ábrázolása18        1836 36
Villamos áramkör kialakítása36        3672 72
Villamos biztonságtechnika36        3636 36

Villamos áramkörök mérése,

dokumentálása

108        108108 108
Gépészeti alapismeretek27025,50  0  2702700270

Munkabiztonság, tűz- és

környezetvédelem

18        1818 18
Műszaki rajz alapjai72        7272 72
Anyag- és gyártásismeret18        1818 18
Fémipari alapmegmunkálások72        7272 72
Projektmunka90        9090 90
Tanulási terület összóraszáma558  0  0  5585580558

 

Gyártás-előkészítés

Gyártás-előkészítés0  72  0  7272072
Anyagválasztás   7     77 7
A forgácsolószerszámok anyagai   5     55 5
Segédanyagok   3     33 3
Műszaki dokumentációk   28     2828 28
Forgácsoló szerszámgépek   15     1515 15
Szerszámgépek készülékei   7     77 7
Pneumatikus és hidraulikus rendszerek elemei   7     77 7
Tanulási terület összóraszáma0  72  0  7272072

 

Gépi forgácsolás

Forgácsoló megmunkálások0  576  279  855396459855
A forgácsolás alapjai   36     3636 36
Esztergálás   180     18014436180
Marás   180     18014436180
Furatmegmunkálások   72     72361854
Köszörülés   54     54 5454

 

 

Egyéb forgácsoló

megmunkálások

   18     18 1818
Karbantartási feladatok   36     36361854
Projektfeladat      279  279 279279
Minőségellenőrzés0  72  0  7272072
Geometriai mérések   26     2626 26
Alak-és helyzetellenőrzések   18     1818 18
Felületi érdesség mérése   4     44 4
Anyagvizsgálatok   14     1414 14

Statisztikai

folyamatszabályozó rendszerek (SPC)

   

 

4

     

 

4

 

4

 

 

4

Minőségbiztosítási rendszerek   6     66 6
Tanulási terület összóraszáma0  648  279  927468459927

 

Korszerű forgácsoló technológiák

CNC-gépkezelés és - forgácsolás0  0  262  2620262262
A gépkezelés alapjai      62  62 6262

Munkadarab- és

szerszámbefogás

      31  31 3131
Programszerkesztés, -tesztelés      31  31 3131
Megmunkálások      76  76 7676
Projektfeladat      62  62 6262
CNC-programozás alapjai0  0  98  9809898
A programozás alapjai      9  9 99
Címkódos programozás      18  18 1818

Esztergálási műveletek

programozása

      31  31 3131

Marási műveletek

programozása

      31  31 3131

Furatmegmunkálási műveletek

programozása

      9  9 99
Tanulási terület összóraszáma0  0  360  3600360360

 

Egybefüggő szakmai gyakorlat:

 

0

  

 

140

      

 

160

  
Elméleti óraszám óra/hét 4,5  0  0     
Gyakorlati óraszám óra/hét  11  0  0    
Elmélet éves óraszám 162  0  0     
Gyakorlat éves óraszám  396  0  0    
Összes éves óraszám 

 

558

 

 

0

 

 

0

    

 

Hegesztő

A szakképesítés alapadatai

 

MegnevezésA szakmai alapadatai
Az ágazat megnevezéseGépészet ágazat
A szakma azonosító száma4 0715 10 08
A szakma szakmairányainincs szakmairány
A szakma Európai Képesítési Keretrendszer szerinti szintje4
A szakma Magyar Képesítési Keretrendszer szerinti szintje4
Ágazati alapoktatás megnevezéseGépészet ágazati alapoktatás
Kapcsolódó részszakmák megnevezéseFémipari gyártáselőkészítő
Egybefüggő szakmai gyakorlat időtartamaSzakképző iskolai oktatásban: 140 óra

 

A szakma keretében ellátható legjellemzőbb tevékenység, valamint a munkaterület leírása

 

A hegesztő szakember a tanult kézi ívhegesztési, lánghegesztési és vágási technológiák felhasználásával hegesztett fémszerkezeteket készít hegesztéstechnológiai utasítás (WPS) alapján. Anyagismereti és geometriai tudására építve anyagot választ és anyagmennyiséget határoz meg a feladathoz.

A szerkezetépítési munkáját biztonságosan, magas minőségi szinten, a vonatkozó szabványok előírásainak megfelelően végzi.

A hegesztési hibákat képes beazonosítani hibakódok alapján és kijavítani. A minőségirányítási rendszerek elvárásainak megfelelően, munkaközi és végellenőrzést végez és további vizsgálatokra előkészíti a munkadarabot. Fémszerkezeteket, és csővezeték rendszereket gyárt, javít a gyártási és technológiai dokumentáció szerint, az irányítási rendszerek eszközeinek felhasználásával, munkájában alkalmazva az infokommunikációs eszközöket.

A szakképzésbe történő belépés feltételei

 

MegnevezésA belépés feltétele
Iskolai előképzettségalapfokú iskolai végzettség

Alkalmassági követelmények:

·        Foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálat

·        Pályaalkalmassági vizsgálat

 

szükséges szükséges

 

 

Az ágazati alapoktatás szakmai követelményeinek leírása

Egyszerű alkatrészekről készült műszaki rajzokat olvas. A rajzok alapján kiválasztja a gyártáshoz szükséges eszközöket, szerszámokat, gépeket. Gyártási, szerelési sorrendtervet készít. Ezek alapján kézi megmunkálással, vagy kisgépekkel egyszerű, fémből készült alkatrészeket gyárt. Az elkészült alkatrészek méreteit mérőeszközökkel ellenőrzi, és a mérést szakszerűen dokumentálja.

Műszaki dokumentáció alapján egyszerűbb csavarkötéseket, szegecskötéseket és lágyforrasztással készült kötéseket létesít. Villamos kapcsolási rajz alapján egyszerű villamos áramköröket állít össze, és azokon elvégzi a feszültség, az áramerősség és az ellenállás mérését. Az elvégzett méréseket dokumentálja. Ismeri és használja a hiba- és túláramvédelmi eszközöket.

Mechanikus és villamos elemekből álló alkatrészcsoportot szerel össze.

 

 

 

Évfolyam

 

 

9.

évfoly am

 

 

 

Elmé let

 

 

 

Gyako rlat

 

 

10.

évfoly am

 

 

 

Elmé let

 

 

 

Gyako rlat

 

 

11.

évfoly am

 

 

 

Elmé let

 

 

 

Gyako rlat

A

képzé s összes óraszá

ma

 

 

1.

évfoly am

 

 

2.

évfoly am

A

képzé s összes óraszá

ma

Évfolyam összes óraszáma576  720  681  197710889922080
Munkavállalói ismeretekMunkavállalói ismeretek18  0  0  1818018
Álláskeresés5        55 5
Munkajogi alapismeretek5        55 5
Munkaviszony létesítése5        55 5
Munkanélküliség3        33 3
Munkavállalói idegen nyelvMunkavállalói idegen nyelv0  0  62  6206262
Az álláskeresés lépései, álláshirdetések      11  11 1111
Önéletrajz és motivációs levél      20  20 2020
„Small talk” – általános társalgás      11  11 1111
Állásinterjú      20  20 2020
Műszaki alapozásVillamos alapismeretek2882,55,50  0  2882880288
Villamos áramkör90        9036 36
Villamos áramkör ábrázolása18        1836 36
Villamos áramkör kialakítása36        3672 72
Villamos biztonságtechnika36        3636 36
Villamos áramkörök mérése, dokumentálása108        108108 108
Gépészeti alapismeretek27025,50  0  2702700270
Munkabiztonság, tűz- és környezetvédelem18        1818 18
Műszaki rajz alapjai72        7272 72
Anyag- és gyártásismeret18        1818 18
Fémipari alapmegmunkálások72        7272 72
Projektmunka90        9090 90
Tanulási terület összóraszáma558  0  0  5585580558
Gépészeti alapismeretekMűszaki dokumentáció0  108  0  1081080108
Technológiai dokumentációk   3     33 3

Rajztechnikai alapszabványok, előírások,

megoldások

   50     5050 50
Jelképes ábrázolások   10     1010 10
A géprajzkészítés gyakorlata   45     4545 45
Gépészeti alapmérések0  72  0  7272072
Alapfogalmak   3     33 3
Mérési dokumentumok   2     22 2
A mérés eszközei   4     44 4
Mérési hibák   1     11 1
Hosszméretek mérése, ellenőrzése   36     3636 36
Szögek mérése és ellenőrzése   10     1010 10
Alak- és helyzetpontosság mérése, ellenőrzése   8     88 8
Anyagismeret, anyagvizsgálat0  72  0  7272072
Alapanyagok csoportosítása és tulajdonságai   2     22 2
Anyagszerkezettani alapismeretek   4     44 4

 

 A mikroszerkezet és a tulajdonságok kapcsolata   2     22 2
Fontosabb fémek és ötvözeteik   14     1414 14
Szinterelt szerkezeti anyagok   3     33 3
Műanyagok   5     55 5
Segédanyagok   4     44 4
Hőkezelő eljárások   13     1313 13
Anyagvizsgálat   25     2525 25
Tanulási terület összóraszáma0  252  0  2522520252
Hegesztési technológia előkészítéseHegesztés alapismeretei0  212  0  2122120212
A hegesztés alapfogalmai   2     22 2
Hegesztési élek előkészítése, kialakítása   62     6262 62
Alkatrészek összeállítása, készülékek használata   60     6060 60
A hegesztés hozag- és segédanyagai   2     22 2
Hegesztési eltérések   2     22 2
A hegesztés biztonságtechnikája   4     44 4
Hegesztő berendezések és azok üzembehelyezése   80     8080 80
Tanulási terület összóraszáma0  212  0  2122120212
Hegesztési feladatokFogyó elektródás ívhegesztés bevont elektródával (kézi ívhegesztés)0  128  62  1900217217

Fémek hegeszthetősége bevont elektródás kézi

ívhegesztéssel

   2     2 22
Fogyó elektródás ívhegesztés bevont elektródával (kézi ívhegesztés)   1     1 11
A bevont ívhegesztő elektródák főbb típusai   2     2 22
A bevont elektródás kézi ívhegesztés technológiája   60  14  74 8181
Az ívhegesztés kötései   60  48  108 128128

A bevont elektródás kézi ívhegesztéssel készített

kötések eltérései (hibái)

   1     1 11
Javító- és felrakóhegesztések   1     1 11
A bevont elektródás kézi ívhegesztés biztonságtechnikája   

 

1

     

 

1

 

 

1

 

1

Gázhegesztés0  128  92  22048186234
A gázhegesztés fogalma, lényege   1     11 1
Gázhegesztő berendezések   2     22 2
Hegesztőgázok   2     22 2
Hegesztőláng   2     22 2
A gázhegesztés technológiája   50  48  981098108
A hegesztőláng beállítása   4     44 4
A hegesztés folyamata   52  44  961288100
A gázhegesztés kötései, illesztések, varratalakok   10     1010 10
Fémek hegeszthetősége gázhegesztéssel   2     22 2
A hegesztési kötések eltérései, hibái   1     11 1
A gázhegesztés jelentősége a javító technikában   1     11 1
A gázhegesztés biztonságtechnikája   1     11 1
Fogyó elektródás védőgázas (MIG/MAG) ívhegesztés

 

0

  

 

0

  

 

217

  

 

217

 

0

 

248

 

248

 

 A fogyó elektródás védőgázas (MIG/MAG) ívhegesztés berendezése      

 

5

  

 

5

 

 

5

 

5

A hegesztőhuzal      5  5 55
Védőgázellátás      6  6 66
A fogyó elektródás védőgázas (MIG/MAG) ívhegesztés technológiája      

 

201

  

 

201

 

 

232

 

232

Volfrámelektródás semleges védőgázas ívhegesztés (TIG)

 

0

  

 

0

  

 

217

  

 

217

 

0

 

248

 

248

Volfrámelektródás semleges védőgázas

ívhegesztés

      2  2 22
A volfrámelektródás semleges védőgázas ívhegesztés berendezése      

 

4

  

 

4

 

 

4

 

4

A volfrámelektródás semleges védőgázas ívhegesztés hozaganyagai      

 

10

  

 

10

 

 

10

 

10

A volfrámelektródás semleges védőgázas ívhegesztés technológiája      

 

95

  

 

95

 

 

116

 

116

 

A hegesztőpisztoly és a hegesztőpálca tartása volfrámelektródás semleges védőgázas

ívhegesztés esetén

      

 

 

102

  

 

 

102

 

 

 

112

 

 

112

Hegesztési eltérések      4  4 44
A volfrámelektródás semleges védőgázas ívhegesztés biztonságtechnikája         

 

0

  

 

0

Egyéb hegesztési eljárások0  0  15  1501515
Az elektromos ellenállás elvén működő eljárások      4  4 44
A mechanikai energia felhasználásán alapuló hegesztő eljárások      

 

4

  

 

4

 

 

4

 

4

A sugárenergia által végzett ömlesztőhegesztések      

 

3

  

 

3

 

 

3

 

3

A termokémiai elven működő eljárások      2  2 22
A hegesztés jövője      2  2 22
A hegesztett kötések minőségi követel- ményei0  0  16  1601616
Hegesztési eltérések csoportba sorolása      2  2 22
Hegesztési varratok roncsolásos vizsgála- tai      2  2 22
A hegesztési varratok roncsolásmentes vizsgálatai      3  3 33

 

A hegesztett kötések minőségi szintjei, kategóriái

      

 

6

  

 

6

 

 

6

 

6

Hegesztési feszültségek, alakváltozások      3  3 33
Tanulási terület összóraszáma0  256  619  87548930978

 

Egybefüggő szakmai gyakorlat:

 

0

  

 

140

      

 

140

  
Elméleti óraszám óra/hét 0  0  0     
Gyakorlati óraszám óra/hét  0  0  0    
Elmélet éves óraszám 0  0  0     
Gyakorlat éves óraszám  0  0  0    
Összes éves óraszám 

 

0

 

 

0

 

 

0

    

 

Mezőgazdasági gépész

A szakképesítés alapadatai

 

MegnevezésA szakmai alapadatai
Az ágazat megnevezéseMezőgazdaság és erdészet ágazat
A szakma azonosító száma4 0810 17 07
A szakma szakmairányainincs szakmairány
A szakma Európai Képesítési Keretrendszer szerinti szintje4
A szakma Magyar Képesítési Keretrendszer szerinti szintje4
Ágazati alapoktatás megnevezéseMezőgazdaság-erdészet ágazati alapoktatás
Kapcsolódó részszakmák megnevezése-
Egybefüggő szakmai gyakorlat időtartamaSzakképző iskolai oktatásban: 140 óra

 

A szakma keretében ellátható legjellemzőbb tevékenység, valamint a munkaterület leírása

 

A mezőgazdasági gépész szakma ajánlott minden fiatal számára, akit érdekel a mezőgazdasági termesztés és a megvalósításához alkalmazott korszerű mezőgazdasági erőgépek és munkagépek kezelése és üzemeltetése.

A mezőgazdasági gépész a mezőgazdaságban alkalmazott erő- és munkagépek, önjáró betakarítógépek, mezőgazdasági rakodógépek napi és időszakos karbantartását a gépkönyvi előírások alapján elvégzi. Az erőgépeket és a munkagépeket szakszerűen összekapcsolja, betartva a biztonsági előírásokat. A gépkapcsolatot beállítja a megadott paraméterek alapján az agrotechnikai követelményeknek megfelelő üzemeltetésre.

Elvégzi a mezőgazdasági termelés (növénytermesztés, kertészet, állattartás) gépi munkáit. Kezeli a precíziós mezőgazdasági termelést támogató elektronikai eszközöket. Felelősen végzi az üzemeltetési munkákat.

Az üzemeltetés során felmerülő kisebb hibákat feltárja és kijavítja. Irányítás mellett elvégzi a nagyobb javítási munkákat is.

Betartja a munka-, tűz- és környezetvédelmi szabályokat, valamint a Mezőgazdasági Biztonsági Szabályzat előírásait.

 

A szakképzésbe történő belépés feltételei

 

MegnevezésA belépés feltétele
Iskolai előképzettségalapfokú iskolai végzettség

Alkalmassági követelmények:

·        Foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálat

·        Pályaalkalmassági vizsgálat

 

szükséges

nem szükséges

 

 

Az ágazati alapoktatás szakmai követelményeinek leírása

 

Az alapoktatást követően a tanuló egyszerű meteorológiai megfigyeléseket végez, adatokat gyűjt, jellemzi az időjárási elemeket, meghatározza adott hely klimatikus viszonyait. Elvégzi a talajok egyszerű, helyszíni fizikai, kémiai, biológiai vizsgálatait, megfigyeli a talajképződés jegyeit, jellemző folyamatait, a talajhibákat, meghatározza a talajjavítás és talajvédelem lehetőségeit. A sejttan,

 

szövettan, morfológia, rendszertan alapján növények szaporítását végzi. Felveszi a gazdasági állatok testméreteit, vizsgálja külső értékmérő tulajdonságait és viselkedésüket. Irányítás mellett kezeli a mezőgazdasági erőgépeket és elvégzi napi karbantartásukat. Használja a földmérésben alkalmazott hossz-, terület mértékegységeket, méretarányt, területet számít. Térképet olvas, alapvető földügyi adatokat azonosít és gyűjt. A mérések során digitális mérőeszközöket használ. Munkája során alkalmazza az ágazati munka-, tűz-és környezetvédelmi előírásokat, valamint figyelembe veszi a biológiai sokféleség megőrzési szempontokat.

 

 

 

 

Évfolyam

 

 

 

 

9.

évfolya m

 

 

 

 

 

Elméle t

 

 

 

 

 

Gyakorla t

 

 

 

 

10.

évfolya m

 

 

 

 

 

Elméle t

 

 

 

 

 

Gyakorla t

 

 

 

 

11.

évfolya m

 

 

 

 

 

Elméle t

 

 

 

 

 

Gyakorla t

 

 

A

képzés összes óraszám

a

 

 

 

 

1.

évfolya m

 

 

 

 

2.

évfolya m

 

 

A

képzés összes óraszám

a

Évfolya

m összes óraszáma

576  765  692  203311418922033
Munkavállalói ismeretekMunkavállalói ismeretek180,5 0  0  1818018
Álláskeresés5        55 5
Munkajogi alapismeretek5        55 5
Munkaviszony létesítése5        55 5
Munkanélküliség3        33 3
Munkavállalói idegen nyelvMunkavállalói idegen nyelv0  0  62  6206262
Az álláskeresés lépései, álláshirdetések      11  11 1111
Önéletrajz és motivációs levél      20  20 2020
„Small talk” – általános társalgás      11  11 1111
Állásinterjú      20  20 2020
Mezőgazdaság és erdészet ágazati alapoktatásÁltalános alapozás144310  0  1441440144
Bevezetés2        22 2
Éghajlattan19        1919 19
Talajtan21        2121 21
Növénytan21        2121 21
Állattan21        2121 21
Géptan21        2121 21
Földmérés21        2121 21
Munka-, tűz- és környezetvédelem18        1818 18
Szakmai alapozás41429,50  0  4144140414
Szakmai ágazati tevékenységek végzése132        132132 132
Szakmai üzemek, intézmények, cégek látogatása75        7575 75
Szakosító tartalmú előadások hallgatása76        7676 76
Szakosító tartalmú gyakorlatok tanüze- mekben, tangazdaságokban, képzőköz- pontokban

 

131

        

 

131

 

131

 

 

131

Tanulási terület összóraszáma558  0  0  5585580558
Agrárgépész szakmai alapozóSzakmai alapozó ismeretek0  60  0  6060060
Anyagismeret   20     2020 20
Géprajz   20     2020 20
Gépelemek   20     2020 20
Fémmegmunkálás0  108  0  1081080108

 

 A fémmegmunkálás előkészítő műveletei   15     1515 15
Kézi és gépi forgácsolás   60     6060 60
A fémek alakítása   33     3333 33
Tanulási terület összóraszáma0  168  0  1681680168
Járművezető képzésJárművezetési ismeretek0  36  0  3636036
Közlekedési alapismeretek   14     1415 15
A járművezetés elmélete   6     68 8
Szerkezeti és üzemeltetési ismeretek   6     67 7
Munkavédelem, tűzvédelem, szállítás   10     106 6
Járművezetési gyakorlatok0  35  0  3503535
A mezőgazdasági vontatók felépítése   1     1 11
Belső égésű motorok   1     1 11
A motorok hűtése, a kenés   1     1 11
A motorok tüzelőanyag-ellátása   1     1 11
A villamos berendezések   1     1 11
A teljesítmény-átviteli berendezések   2     2 22
A futómű, a kormányzás, a pótkocsi   1     1 11
A fékberendezések   2     2 22
Vezetési gyakorlat - alapoktatás   6     6 66
Vezetési gyakorlat - főoktatás   19     19 1919
Tanulási terület összóraszáma0  71  0  71363571
Mezőgazdasági gépekMezőgazdasási erőgépek0  144  165  3090309309
Mezőgazdasági erőgépek   24     24 2424
Belső égésű motorok   90     90 9090
Mezőgazdasági erőgépek mechanikus teljesítményátvitele   30     30 3030
Mezőgazdasági erőgépek hidraulikus rendszere      35  35 3535
Mezőgazdasági erőgépek járószerkezete és kormányzása      30  30 3030
Mezőgazdasági erőgépek fékezése      30  30 3030
Alváz és felépítmény, vonó- és függesztő szerkezet      20  20 2020
Mezőgazdasági gépek elektromos beren- dezései      35  35 3535
Mezőgazdasági erőgépek karbantartása      15  15 1515
Mezőgazdasági munkagépek0  246  225  471246225471
A talajművelés gépei   55     5555 55
A vetés, ültetés és palántázás gépei   50     5050 50
A növényápolás gépei   76     7676 76
Arató-cséplő gépek   65     6565 65
A szemestermények utókezelésének gépei      20  20 2020
A szálastakarmányok betakarításának gépei      50  50 5050
A gumós növények betakarításának gépei      25  25 2525
A szállítás és anyagmozgatás gépei      85  85 8585
Az állattartás gépei      25  25 2525
Kertészeti gépek      20  20 2020
Tanulási terület összóraszáma0  390  390  780246534780

 

Mezőgazdasági gépek üzemeltetéseSzakmai számítások0  0  30  3003030
Mezőgazdasági erőgépek      15  15 1515
Mezőgazdasági munkagépek      15  15 1515
Mezőgazdasági gépek üzemeltetése0  136  180  316115201316
A talajművelés gépei   40     4040 40
A vetés, ültetés és palántázás gépei   35     3535 35
A növényápolás gépei   40     4040 40
Arató-cséplő gépek   21  21  42 4242
A szemestermények utókezelésének gépei      14  14 1414
A szálastakarmányok betakarításának gépei      40  40 4040
A gumós növények betakarításának gépei      21  21 2121
A szállítás és anyagmozgatás gépei      56  56 5656
Az állattartás gépei      14  14 1414
Kertészeti gépek      14  14 1414
Mezőgazdasági ismeretek0  0  30  3003030
Szántóföldi növények termesztéstechno- lógiája      20  20 2020
Gazdasági állatok tartástechnológiája      10  10 1010
Tanulási terület összóraszáma0  136  240  376115261376

 

Egybefüggő szakmai gyakorlat:

 

0

  

 

140

         
Elméleti óraszám óra/hét 5,5  0  0     
Gyakorlati óraszám óra/hét  10,5  0  0    
Elmélet éves óraszám 198  0  0     
Gyakorlat éves óraszám  378  0  0    
Összes éves óraszám 

 

576

 

 

0

 

 

0

    

 

Pincér- vendégtéri szakember

A szakképesítés alapadatai

 

MegnevezésA szakmai alapadatai
Az ágazat megnevezéseTurizmus-vendéglátás ágazat
A szakma azonosító száma4 1013 23 04
A szakma szakmairányainincs szakmairány
A szakma Európai Képesítési Keretrendszer szerinti szintje4
A szakma Magyar Képesítési Keretrendszer szerinti szintje4
Ágazati alapoktatás megnevezéseTurizmus-vendéglátás ágazati alapoktatás
Kapcsolódó részszakmák megnevezésePincérsegéd
Egybefüggő szakmai gyakorlat időtartamaSzakképző iskolai oktatásban: 175 óra

 

A szakma keretében ellátható legjellemzőbb tevékenység, valamint a munkaterület leírása

 

A pincér-vendégtéri szakember a különböző vendéglátó tevékenységet folyató gazdálkodó szervezetek hálózati egységeiben értékesítési és szolgáltatási feladatokat lát el. A vendégek által igényelt, illetve az ajánlott termékek felszolgálását és a kapcsolódó szolgáltatásokat a tőle elvárható legmagasabb szakmai színvonalon biztosítja az udvarias és a szakszerű felszolgálás előírása szerint. Fogadja a vendégeket, ételeket, italokat szolgál fel. Átveszi a fogyasztás ellenértékét, pénztárgépet, készpénzt, illetve készpénzt helyettesítő eszközöket kezel. Elszámol a napi bevétellel.

Barista, bártender és alapfokú sommelier tevékenységet végez.

Rendezvények helyszínét előkészíti, részt vesz a különböző jellegű rendezvények lebonyolításában. Munkaterülete állandó, rendezvények esetén változó területen dolgozik.

Ismeri a hazai és nemzetközi étel- és italkínálatot, tisztában van a vendéglátóipari trendekkel, az ételkészítési technológiákkal. Folyamatosan képzi magát, hogy naprakész ismeretei legyenek a gasztronómia területén.

 

A szakképzésbe történő belépés feltételei

 

MegnevezésA belépés feltétele
Iskolai előképzettségalapfokú iskolai végzettség

Alkalmassági követelmények:

·        Foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálat

·        Pályaalkalmassági vizsgálat

 

szükséges szükséges

 

 

Az ágazati alapoktatás szakmai követelményeinek leírása

 

A turizmus-vendéglátás ágazati alapoktatás során a tanuló betekintést nyer a cukrász, szakács, vendégtéri és turisztikai szakmák tevékenységébe. Megkülönbözteti, felhasználás előtt alkalmassá teszi, előkészíti a termékkészítéshez a nyersanyagokat, ügyel a minőségükre. Kiválasztja a munkafolyamatokhoz szükséges eszközöket, gépeket, kézi szerszámokat, berendezéseket. A cukrászati termékkészítés során, tésztákat gyúr, kever, habot ver, kinyújtja, darabolja, kikeni, nyomózsákkal alakítja, megsüti, betölti, díszíti a termékeket. Az ételkészítés során, főz, párol, pirít,

 

grillez, süt zárt térben és bő zsiradékban, kialakítja a termékek ízét, állagát, megjelenését.

A vendégtérben éttermi alapterítést végez, a vendég előtt desszerteket, salátákat, alkoholmenetes kevert italokat készít. Megkülönbözteti a szálláshelytípusokat, a régió turisztikai szolgáltatóit, ajánlja a vendégeknek a saját turisztikai régióját, természeti adottságait. Fogadja a vendéget, ismerteti, felszolgálja a rendelkezésre álló ételeket és italokat. Munkatevékenysége során betartja a munkabiztonsági, egészségvédelmi, higiéniai és környezetvédelmi szabályokat, előírásokat. Az üzleti érintkezés szabályai szerint kommunikál a munkatársaival, a vendégekkel, betartja, a viselkedési szabályokat, elfogadja a különböző nemzeti kultúrák sajátosságait. Feladataihoz munkája során szövegszerkesztő és táblázatkezelő programokat használ, szakmai információgyűjtéshez a világhálón tájékozódik és hagyományos információs forrásokat felhasznál.

 

 

 

 

Évfolyam

 

 

 

9.

évfolya m

 

 

 

 

Elméle t

 

 

 

 

Gyakorla t

 

 

 

10.

évfolya m

 

 

 

 

Elméle t

 

 

 

 

Gyakorla t

 

 

 

11.

évfolya m

 

 

 

 

Elméle t

 

 

 

 

Gyakorla t

 

A

képzés összes óraszám

a

 

 

 

1.

évfolya m

 

 

 

2.

évfolya m

 

A

képzés összes óraszám

a

Évfolya

m összes óraszáma

576  810  695  208111609212081
Munkavállalói ismeretekMunkavállalói ismeretek180,5 0  0  1818018
Álláskeresés5        55 5
Munkajogi alapismeretek5        55 5
Munkaviszony létesítése5        55 5
Munkanélküliség3        33 3
Munkavállalói idegen nyelvMunkavállalói idegen nyelv0  0  62  6206262
Az álláskeresés lépései, álláshirdetések      11  11 1111
Önéletrajz és motivációs levél      20  20 2020
„Small talk” – általános társalgás      11  11 1111
Állásinterjú      20  20 2020
Turizmus-vendéglátás alapozásA munka világa541,5 0  0  5454054
Alapvető szakmai elvárások9        99 9
Kommunikáció és vendégkapcsolatok36        3636 36
Munkabiztonság és egészségvédelem9        99 9
IKT a vendéglátásban72020  0  7272072
Digitális eszközök a vendéglátásban36        3636 36
Digitális tananyagtartalmak alkalmazása9        99 9
Digitális eszközök a turizmusban27        2727 27
Termelési, értékesítési és turisztikai alapismeretek432660  0  4324320432
A cukrászati termelés alapjai108        108108 108
Az ételkészítés alapjai108        108108 108
A vendégtéri értékesítés alapjai108        108108 108
A turisztikai és szálláshelyi tevékenység alapjai108        108108 108
Tanulási terület összóraszáma558  0  0  5585580558
Vendégtéri szakember - középszintű képzésRendezvényszervezési ismeretek0  108  62  17010862170
Rendezvények típusai, fajtái   35     3535 35
Értékesítés folyamata   25     2525 25
Kommunikáció a vendéggel   12     1212 12

 

 Rendezvény logisztika   20     2020 20
Rendezvény bonyolítása   16  22  38162238
Elszámolás, fizettetés      40  40 4040
Vendégtéri ismeretek0  72  62  1347262134
Felszolgálási ismeretek   36  28  64362864
Felszolgálás lebonyolítása   36  28  64362864
Fizetési módok      6  6 66
Étel és italismeret0  486  385  871260611871
Konyhatechnológiai alapismeretek   76     7676 76
Ételkészítési ismeretek   185  110  295112183295
Betekintés a csúcsgasztronómia világába, fine dining      20  20 2020
Étterem értékelő és minősítő rendszerek a világban      20  20 2020
Italismeret és felszolgálásuk szabályai   225  128  35372281353
Italok készítésének szabályai      34  34 3434
Ételek és italok párosítása, étrend összeál- lítás      40  40 4040
Étel és ital érzékenységek, intoleranciák, allergiák      33  33 3333
Értékesítési ismeretek0  72  62  1347262134
Étlap és itallap szerkesztésének marketing szempontjai   42     4242 42
A bankett kínálat kialakításának szem- pontjai   30  15  45301545
A Séf (táblás) ajánlat kialakításának szempontjai      10  10 1010
Sommelier feladatának marketing vonat- kozásai      7  7 77
Vendéglátó egységek online tevékenysé- gének elemzése      15  15 1515
Gasztroesemények az online térben      8  8 88
Hírlevelek szerkesztése és marketing vonatkozásai      7  7 77
Gazdálkodás és ügyviteli ismeretek0  72  62  1347262134
Beszerzés   8     88 8
Raktározás   8     88 8
Termelés   8     88 8
Ügyvitel a vendéglátásban      13  13 1313
Százalék számítás, mértékegység átváltá- sok   17     1717 17
Árképzés   15  13  28151328
Jövedelmezőség      22  22 2222
Elszámoltatás      14  14 1414
Vállakozási formák   8     88 8
Alapvető munkajogi és adózási formák   8     88 8
Tanulási terület összóraszáma0  810  633  14435848591443

 

Egybefüggő szakmai gyakorlat:

 

0

  

 

175

      

 

200

  
Elméleti óraszám óra/hét 8  0  0     
Gyakorlati óraszám óra/hét  8  0  0    
Elmélet éves óraszám 288  0  0     
Gyakorlat éves óraszám  288  0  0    
Összes éves óraszám 

 

576

 

 

0

 

 

0

    

 

Kereskedelmi értékesítő

A szakképesítés alapadatai

 

MegnevezésA szakmai alapadatai
Az ágazat megnevezéseKereskedelem ágazat
A szakma azonosító száma4 0416 13 02
A szakma szakmairányainincs szakmairány
A szakma Európai Képesítési Keretrendszer szerinti szintje4
A szakma Magyar Képesítési Keretrendszer szerinti szintje4
Ágazati alapoktatás megnevezéseKereskedelem ágazati alapoktatás
Kapcsolódó részszakmák megnevezéseBolti előkészítő, Pénztáros
Egybefüggő szakmai gyakorlat időtartamaSzakképző iskolai oktatásban: 175 óra

 

A szakma keretében ellátható legjellemzőbb tevékenység, valamint a munkaterület leírása

 

Ellátja a kereskedelmi egység szabályszerű működésével kapcsolatos komplex értékesítői feladatokat.

A különböző szakterületen működő kereskedelmi egységekben tájékoztatja és kiszolgálja a vásárlókat. Körültekintően, a megismert és felismert vevőtípusoknak megfelelően kommunikál a vevőkkel. Kommunikációja az asszertív kommunikációra épül, amelynek során korszerű eladói technikák alkalmazásával szolgálja ki a potenciális vásárlókat.

Közreműködik az árubeszerzés folyamatának lebonyolításában. Ellátja az eladásra kerülő áruk átvételével, raktározásával, készletezésével, állagmegóvásával kapcsolatos feladatokat. Az áruk értékesítésre történő előkészítésével, eladótéri kihelyezésével, értékesítésével segíti a kereskedelmi egység működését. Elvégzi az online értékesítéshez kapcsolódó szolgáltatásokat, kezeli a kereskedelmi egységében használatos szoftvereket és mobil alkalmazásokat. Szakszerűen használja a pénztárgépet és a munkáját segítő analóg és digitális berendezéseket, eszközöket.

 

A szakképzésbe történő belépés feltételei

 

MegnevezésA belépés feltétele
Iskolai előképzettségalapfokú iskolai végzettség

Alkalmassági követelmények:

·        Foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálat

·        Pályaalkalmassági vizsgálat

 

szükséges nem

szükséges

 

 

Az ágazati alapoktatás szakmai követelményeinek leírása

 

A kereskedelem ágazati alapoktatás általános és széleskörű gazdasági tudás és gazdálkodási képesség megszerzését biztosítja, ami egyaránt szükséges és hasznos minden ágazati szakmában betöltött munkakör esetében. A tanulók az alapoktatás után felmérik a háztartás feladatait, bevételeit és kiadásait, megtervezik a háztartás pénzgazdálkodását. Elemzik a vállalkozások és a többi gazdasági szereplő kapcsolatát és megkülönböztetik az egyes vállalkozási formákat. Megszerzett ismereteik alapján megértik az alapvető jogi fogalmakat és példákon keresztül bemutatják az alapvető fogyasztói jogokat. Szituációnak megfelelően, hatékonyan kommunikálnak. Elsajátítják és betartják a hétköznapi viselkedési formákat, az alapvető

 

viselkedéskultúra elvárásainak megfelelően viselkednek. Tájékozódnak az üzleti környezetben, ellátják a gazdálkodó szervezeteknél előforduló egyszerű, digitális eszközökhöz köthető feladatokat, bekapcsolódnak az információs társadalomba és ez önfejlesztésre ösztönzi őket.

Ismerik az értékesítési folyamat szereplőit és az értékesítési technikákat. Megkülönböztetik az egyes közlekedési alágazatokat, felmérik a beszerzéshez, tároláshoz és értékesítéshez kapcsolódó feladatokat, elkészítik az ezekhez szükséges bizonylatokat.

 

 

 

Évfolyam

 

 

 

 

9.

évfolyam

 

 

 

 

 

Elmélet

 

 

 

 

 

Gyakorlat

 

 

 

 

10.

évfolyam

 

 

 

 

 

Elmélet

 

 

 

 

 

Gyakorlat

 

 

 

 

11.

évfolyam

 

 

 

 

 

Elmélet

 

 

 

 

 

Gyakorlat

 

 

 

A képzés összes

óraszáma

 

 

 

 

1.

évfolyam

 

 

 

 

2.

évfolyam

 

 

 

A képzés összes

óraszáma

Évfolyam összes óraszáma522  810  698  208410448841928
Munkavállalói      ismeretekMunkavállalói ismeretek180,5 0  0  1818018
Álláskeresés5        55 5
Munkajogi alapismeretek5        55 5
Munkaviszony létesítése5        55 5
Munkanélküliség3        33 3
MunkavállalóiMunkavállalói idegen nyelv0  0  622 6206262
Az álláskeresés lépései, álláshirdetések      11  11 1111
Önéletrajz és motivációs levél      20  20 2020
„Small talk” – általános társalgás      11  11 1111
Állásinterjú      20  20 2020
Gazdálkodási tevékenység ellátásaGazdasági ismeretek1624,5    622 2241120112
Gazdasági alapfogalmak24        2412 12
A háztartás gazdálkodása30     11  4114 14
A vállalat termelői magatartása31     20  5114 14
Az állam gazdasági szerepe, feladatai17     10  2710 10
Jogi alapfogalmak15        1510 10
Tudatos fogyasztói magatartás10     5  1510 10
Marketing alapfogalmak14     10  2417 17
Nemzetközi gazdasági kapcsolatok21     6  2725 25
Vállalkozások működtetése722 0  0  7272072
A vállalkozások gazdálkodása9        99 9
A gazdálkodási folyamatok elszámolása27        2727 27
Statisztikai alapfogalmak36        3636 36
Tanulási terület összóraszáma234  0  0  2881800180
Üzleti kultúra ésKommunikáció1083 0  0  10872072
Kapcsolatok a mindennapokban18        188 8
A munkahelyi kapcsolattartás szabályai18        1818 18
A kommunikációs folyamat36        3622 22
Ön- és társismeret fejlesztése36        3624 24
Digitális alkalmazások1624,5 0  0  1621620162
Munkavédelmi ismeretek4        44 4
Tízujjas vakírás104        104104 104
Digitális alkalmazások54        5454 54

 

 Tanulási terület összóraszáma270  0  0  2702340234
Kereskedelmi egység működtetéseKereskedelmi ismeretek0  2522527927531216310526
Áruforgalmi ismeretek   180  141  321144172316
Szakmai számítások   72  72  1447272144
Online kereskedelem      66  66 6666
Üzlet működtetése0  1801,53,5310,51,521110893201

 

A kereskedelemben előforduló kockáza- tok és kockázatértékelés

   

 

40

     

 

40

 

38

 

 

38

Munka-, tűz és balesetvédelem   50     5050 50
Környezetvédelem   40     40201333
Erőforrás gazdálkodás      31  31 3030
Áru- és vagyonvédelem   50     50 5050
Pénztárgépkezelés0  0  77,50,5277,5077,577,5
Pénztárgép működtetése      19,5  19,5 19,519,5
Pénzkezelés szabályai      12  12 1212
Pénzkezelés bizonylatai      10  10 1010
Fizetési eszközök, törvényi előírások      10  10 1010
A pénztáros elszámoltatása      10  10 1010
Önkiszolgáló pénztárterminál      16  16 1616
Termékismeret és -forgalmazás0  1981,541550,54,5353198155353
Árurendszerek   10     1010 10
Minőség   20     2020 20
Fogyasztói érdekvédelem   30     3030 30
Árufőcsoportok bemutatása   80  53  1338350133
Termékkihelyezés   40  32  72373572
Csomagolás   18     1818 18
Specifikus termékismeret      50  50 5050
Fogyasztói trendek      20  20 2020
Üzleti kommunikáció0  18015930,52,527390186276
Az értékesítő szerepe   40  10  50272350
A vásárlói döntést befolyásoló tényezők   30     3030 30
Értékesítési technikák és eladásösztönzés   80  73  15323133156
Digitális kommunikáció   30  10  40103040
Tanulási terület összóraszáma0  810  636  14466128221434
Egybefüggő szakmai gyakorlat:0  140      140  
Elméleti óraszám óra/hét 14,5  6  8     
Gyakorlati óraszám óra/hét  0  17,5  17,5    
Elmélet éves óraszám 522  216  248     
Gyakorlat éves óraszám  0  630  542,5    

 

Összes éves óraszám

 

 

 

 

522

 

 

 

 

846

 

 

 

 

790,5

    

 

A szakmák Képzési és Kimeneteli Követelményei, valamint a kapcsolódó Programtantervek az alábbi  linken megtalálhatók:

https://szakkepzes.ikk.hu/kkk-ptt

    Égéstermékelvezető_Képzési_program.pdf

Letöltés

    Élelmiszer_Eladó_Képzesi_program.pdf

Letöltés

    Üzletvezető_Képzési_program.pdf

Letöltés

Partnereink

SZC logo

Kecskeméti Szakképzési Centrum


Kecskeméti SZC Tiszakécskei Kiss Bálint Szakképző Iskola

6060 Tiszakécske Kossuth Lajos utca 65.

Telefon: +3676441592

E-mail: kissbalintszki@kecskemetiszc.hu

OM azonosító: 203041/015

Felnőttképzési nyilvántartás száma: B/2021/002292


2025Kecskeméti SZC Tiszakécskei Kiss Bálint Szakképző Iskola